Satış.Tükendi

Nöro-Dramatik-Oyun ve Sağlıklı Bağlanma

152,00 

Stokta yok

Açıklama

Açıklama

“Sue Jennings’in bağlanma odaklı gelişimsel bir oyun modeli olan Nöro-Dramatik-Oyun’u anlatan Nöro-Dramatik-Oyun ve Sağlıklı Bağlanma nihayet Türkçede!”

“Nöro-Dramatik-Oyun döllenme ile başlayıp yaşamın ilk altı ayı boyunca devam eden çok önemli bir gelişim sürecidir. Kitapta, yaşamın bu kritik sürecinde Nöro-Dramatik-Oyun ilişkisi kurulamamış ise, hayatın ilerleyen zamanlarında uygun duyusal, ritmik ve dramatik müdahale ile nasıl dönüşüm sağlanabileceği de anlatılmaktadır. Oynamak için hiçbir zaman geç değildir. Bütün farkı yaratan da budur.
Ümit ederim ki; kitap boyunca devam edecek olan bu iyimserlik hissi, çocuklar ve ergenlerden asla vazgeçmememiz gerektiğini kanıtlar. Değişime yol açıp, çocuklar ve ergenlerin daha mutlu ya da daha kendinden hoşnut olmalarını mümkün kılmak için asla geç değildir.”
Sue Jennings

Sue Jennings, Nöro-Dramatik-Oyun ve Sağlıklı Bağlanma adlı kitabında bağlanma ve çocuk gelişimi alanında yeni bir çığır açan “Nöro-Dramatik-Oyun” kavramını tanıtıyor. Anne ile bebeği arasında gerçekleşen duyusal deneyimleri keşfederken, doğası gereği “dramatik” olan bu etkileşimin bebeğin sağlıklı bir beyin, güçlü bağlanma ilişkisi ve ileride dayanma gücü (resilience) geliştirebilmesi için çok önemli olduğunu açıklıyor.
Sağlam tecrübe ve gözleme dayanan bu kitap, güncel sinirbilim ve bağlanma teorilerini terapötik müdahaleler ile birleştirirken, çocuk gelişimine ilişkin yaygın psikanalitik fikirleri sorgulamaktadır. Bu kitap, bağlanmaya ilişkin genelde dar bakış açısını genişleterek, oyun ve sanat terapilerinin yaşamın ilk yıllarına dahil edilmesini güçlü biçimde savunur. Nöro-Dramatik-Oyun aynı zamanda, koruyucu ailelik, evlat edinme, ergenlik, genç yetişkinlik, gelişimsel ve bilişsel zorluğu olan çocuklarla ilişkili olarak da ele alınmaktadır.
Bu kitaba, yüksek lisans öğrencileri, çocuklar ve ergenlerle çalışan uzmanlar, çocuk psikoterapistleri, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, pediatrik ve perinatal hemşireler, çocuk doktorları, çocuk psikiyatristleri, oyun ve sanat terapistleri ve tüm terapistler ilgi duyabilir.

Sue Jennings, tiyatro, oyun-drama terapisi ve sosyal antropoloji alanlarında 50 yılı aşkın profesyonel kariyere sahiptir. Şu anda Roehampton Üniversitesi’nde Onursal Üye, Romanya Oyun ve Drama Terapisi Derneği Başkanı, İngiliz Drama Terapistleri Derneği ve Çek Cumhuriyeti Drama Terapisi Derneği kurucu üyesidir. WCCL (Hindistan) sanat iyileştirme eğitimi ve İrlanda Oyun Terapisi Derneği onursal danışmanıdır. 2002’de Gertrud Schattner “Drama Terapisi Uygulama ve Eğitimde Mükemmellik” plaketi ile ödüllendirilmiştir. Jessica Kingsley Yayınevinden yayımlanmış olan “Introduction to Developmental Play Therapy: Playing and Health (Gelişimsel Oyun Terapisine Giriş: Oyun ve Sağlık) ve Introduction to Dramatherapy: Theatre and Healing- Ariadne’s Ball of Thread (Drama Terapisine Giriş: Tiyatro ve İyileşme – Ariadne’nin İp Yumağı) da dahil otuzdan fazla kitap yayımlamıştır.

Ek bilgi

Ek bilgi

Barkod

9786052235423

Çevirmen

,

Editör

Sayfa

280 Sayfa

Yayın Tarihi

2019

Yayınevi

Yazar